Ünlü besteci Beethoven, beste yaparken kafasını su dolu kovaya sokardı

Yaşamı 18. ve 19. yüzyıllara tanıklık etmiş ünlü bestesi L.V. Beethoven klasik müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış bestecilerden biridir. 1770 yılında Bonn kentinde doğan Beethoven gerek davranış biçimleri gerek eserleri ile çağımıza değin ulaşmış bestecilerden biridir. Ünlü besteci Beethoven, beste yaparken kafasını su dolu kovaya sokardı yazımızla sizlerleyiz.

İnanılır gibi değil ama Ünlü besteci Beethoven, beste yaparken kafasını su dolu kovaya sokardı

Her bestecinin esinlendiği farklı davranış biçimleri vardır elbet ama Beethoven’ın çalışmaya başlamadan önce yaptığı hareket oldukça ilginç. Beethoven piyanosunun başına geçmeden önce, kafasını su dolu kovaya sokarmış. Ülke olarak yazın sıcakların altında yaptığımı bu eylemi, Beethoven yaz kış demeden, sanıyoruz ki yeni bir varyasyon ya da esere ilham olacağını düşünerek kafasını su dolu kovaya sokuyordu. Belki de yaşadığı dönemde astıma iyi geldiğini varsayarak, kafasını soğuk sudan geçiriyordu.

beethoven doodle
beethoven doodle

Beethoven, Google’a Doodle oldu.

Ünlü besteci sadece döneminde yaptığı hareketlerle ve eserlerle de ünlü olarak yaşamış değil. Bugün bile dünya devi Google, Beethoven’ı onure ederek onu doodle yapmıştır.

Beethoven’ın en bildiğimiz eserleri

Beethoven’ın ülke olarak en çok bildiğimiz eserlerinden biri tabi ki 9.Senfoni eseridir. Senfoni’nin sonunda Schiller’in meşhur Neşeye övgü eseri ile çalınmaktadır. Bu da Neşeye övgü şarkısını oldukça ünlü bir parça haline getirmiştir.Türklere olan saygısı

Beethoven, Türk müziğini en fazla benimseyen, Türk müziği ile en çok ilgilene klasik müzik bestecilerinden biridir. Mehter marşı ona eserlerini yaparken yok kaynağı olmuştur. Ayrıca Türkler için özel bir marş bestelemiştir.

Etiketler: beethoven kimdir, ayışığı sonatı dinle, 9. senfoni dinle

Ayışığı sonatı ve bilinen diğer eserleri

Piyano üzerinden bestelenen Ayışığı sonatı (moonlight sonata) en meşhur bestelerinden biridir. Patetik Sonatı, 5. Senfonisi de diğer en bilinen eserleri arasında yer almaktadır. İsterseni aşağıda yer alan videodan Ayışığı Sonatının tamamını dinleyebilirsiniz.

 


Piyano çalmak disiplin ve düzenli çalışmak işidir.

Adı geçen besteciler gibi sizlerde kendinizi çok geliştirirseniz ülkemizce ünlü ve dünyaca ünlü piyanistlerden biri olabilirsiniz. Bunun için çok çalışmalı ve iyi bir müzik kursundan piyano dersi almalısınız. Bu anlamda izmir piyano dersi için Armoni Müzik Akademi ile iletişime geçerek kaliteli piyano eğitiminin kapılarını aralayabilirsiniz.

izmir piyano dersi
izmir piyano dersi

Piyano konusuna bu kadar değinmişken, Ünlü besteci Beethoven, beste yaparken kafasını su dolu kovaya sokardı yazımızdan önce paylaştığımız Piyano ile ilgili 4 ilginç bilgi yazımızı da göz atabilirsiniz.

One thought on “Ünlü besteci Beethoven, beste yaparken kafasını su dolu kovaya sokardı

Bir Cevap Yazın