Piyano ile ilgili bilmeniz gereken 4 ilginç bilgi

Piyano, müzik aletleri içinde çok uzun yıllar önce kendine yer bulmuş, çağımızda ise teknolojinin gelişimi ile farklı sistemlerle kendini geliştirmiş (elektronik piyano, org vb.)  bir enstrumandır. Ancak ne olursa olsun hiçbir zaman “akustik piyano” ya da “klasik piyano”nun yerini hiç bir müzik aleti tutmuyor. Piyano ile ilgili bilmeniz gereken 4 ilginç bilgi sizlerle…

Piyano ile ilgili bilmeniz gereken 4 ilginç bilgi
Piyano ile ilgili bilmeniz gereken 4 ilginç bilgi

Piyano ile ilgili bilmeniz gereken 4 ilginç bilgi: Bilinen en geniş ses aralığına sahip enstruman

Standart bir piyanoda ortalama 7 oktav ses aralığı vardır. Bu da farklı ses inceliklerinden/kalınlıklarından parçayı, eseri, alıştırmayı çalabilmemizi sağlar. Eserinizi daha kalın oktavlardan çalmak isterseniz kendinize göre piyanonun solunu, daha ince sesler elde etmek istiyorsanız da piyanoya oturuşunuza göre sağ taraftaki tuşları tercih edebilirsiniz.

ses aralığı
ses aralığı

88 tuş, 36’sı siyah gerisi beyaz

Piyano üzerinde doğal notalar ve değiştirici notalar olmak üzere sistematik bir diziliş vardır. Genel olarak değiştiriciler olan bemol ve diyezler için kullanılan tuşlar siyah renklidir ve standart bir piyano üzerinde 36 adet siyah tuş bulunmaktadır. Geriye kalan 52 tuş ise beyaz renklidir.

piyano tuşları
piyano tuşları

Etiketler: piyano çekiç mekanizması, izmir piyano kursları, piyanoforte nedir

Gerçek adı piyanoforte

18. yüzyılın başlarında Fransalı müzisyen Bartolomeo Crisotofori tarafından icat edilmiştir. Farklı müzik aletleri denemeleri sonrasında tellerin gerginliklier ile tuş takımı arasında bağlantı kurarak ses titreşimin elde etmiş ve sonrasında piyano üzerinde uygulamalar yapmıştır.

pianoforte nedir
pianoforte nedir

Piyanoda tuşlara basıldığında arka sistemde çekiçler ses tellerinde ses dalgası oluştururlar

Piyanoda tuşa bastığınızda ses elde ediyorsunuz değil mi? Aslında olayın iç yüzü, söylendiği kadar bu durumun kolay olmadığını gözler önüne seriyor. Tuşlara basıldığında mekanizma sayesinde sistemde bulunan çekiçler hareketleniyor ve bu çekiçler ses tellerine dokunarak ses dalgası oluşturuyor ve bizde sesi duymuş oluyoruz.

piyano çekiç mekanizması
piyano çekiç mekanizması

Piyano dersi alabileceğiniz müzik okulları arasında en iyisi Armoni Müzik Akademi

İzmir ve çevre iller olan Manisa, Aydın vb. şehirlerde alabileceğiniz en iyi piyano dersi Armoni Müzik Akademi’de. Özellikel nitelikli eğitim, alanında uzman piyano eğiticileri, interaktif piyano öğretim metodları ile Armoni Müzik Akademi sizlere piyano müziğinde sizlerin müzik ile dolu bir dönem geçireceği seyahate çıkarıyor. İzmir piyano kursları denince akla Armoni Müzik Akademi geliyor.

izmirpiyanokurslari
izmirpiyanokurslari

Özellikle İzmir Konak piyano kursu arıyorsanız, ya da diğer ilçelerden piyano kursu arıyorsanız yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Bir Cevap Yazın