Piyano eğitiminde el bileği kullanımı

Piyano eğitimi profesyonel ellerle gerçekleştirilmesi gereken bir konudur. Yazımızda sizlere piyano enstrumanı ile ilgili Piyano eğitiminde el bileği kullanımı konusunda bilgiler vereceğiz. Özellikle piyano kursu alan kişiler için faydalı olacağını düşündüğümüz bir yazı olacağına inanıyoruz.

Piyano el bileği
Piyano el bileği

Piyano eğitiminde el bileği kullanımı konusunda hatalı durumlar

Her enstruman öğretiminde olduğu gibi tuşlu enstrumanlardan biri olan piyanoda da uygulanan her egzersizin müziğin ruhu gereği rahat bir ortamda yapılması ve vücudun rahat pozisyonda olması gerekmektedir. Bu durumun gerçekleşmemesi durumunda elde kasılmalar ve ağrıların olması kaçınılmazdır. Bu gibi aksi durumların yaşanması durumunda ise sakatlanmalar da gerçekleşebilmektedir.

Vücut Postürü ve Piyano eğitiminde el bileği kullanımı

Vücut postürünün (pozisyonunun) düzgün olmadığı durumlarda piyanodan elde edilen sesler de istenilen özellikte olmamaktadır. Genel olarak söylenilebilir ki, piyano çalımında en önemli unsurlardan biri el ve bilek pozisyonunun doğru kullanımı ve piyano çalarken yönlendirilmesidir. izmir piyano kursu olarak vücut postürünü piyano eğitiminde çok önemli bir yere sahip olduğunuz söyleyebiliriz.

Piyano eğitiminde el bileği kullanımı
Piyano eğitiminde el bileği kullanımı

Piyano icrasında dört farklı mekanizma

Piyano sanatının icrasında dört farklı mekanizma yer almaktadır. Bu mekanizmalar dirsek, el bileği, omuz ve parmaklar olarak sayılabilir. Piyanoda bir eser yorumlarken ya da bir alıştırmayı çalışırken bu ön kol bölümlerinin mümkün olduğunda rahat olması gerekmektedir. Eklemlerin serbestliğinin sağlanmadığı durumlarda kaslar çalışabilir ancak zamanla ve kısa sürede kasların yorulduğu gözlemlenebilir.

Piyano eğitiminde el bileğinin doğru kullanımı

Piyano eğitiminde çalımında en önemli mekanizmalardan biri el bileğinin doğru kullanımıdır. Vücudun bu alanı el ile önkol arasında bulunan bir eklemdir içerisinde sinoviyal sıvı adı verilen eklem sıvısı bulunmaktadır. Bu özelliklerin yanında el bileği yapısı gereği “oynar” eklerimizden bir tanesidir.

El bileğinin rahat bırakılması yani yumuşak el bileğinin oluşturulması kişinin piyanoyu yorumlamasında da farklılık yaratacaktır. Önemli bir not ise, bilek alıştırmalarının bu yönde geliştirilmesi isteniyorsa mutlaka piyano uygulamaları ile bunun sağlanmasıdır.

Piyano eğitiminde el bileği kullanımı adlı yazımızın sonuna geldik. Dilerseniz piyano ile ilgili bir başka paylaşımımız olan Piyano’da siyah ve beyaz tuşlar keyifle okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın