Okul öncesi müzik eğitimi

Aileler için çocukları daha yeni doğmuşken yani bebeklik döneminde iken bile bebekleri için ses ve müzik algılarını geliştirme istemeleri en doğal beceridir. Bu yazımızda Okul öncesi müzik eğitimi konusundan bahsedeceğiz. Okul öncesi müzik eğitimi konusuna değinmeden önce gelin bebeklerin ve çocukların gelişimine göre yaşadıkları evreleri tanıyalım.

Etiketler: Okul öncesi müzik eğitimi, çocukluk dönemleri, izmir kodaly metodu

Okul öncesi müzik eğitimi, çocukluk dönemleri

okul öncesi müzik eğitimi
okul öncesi müzik eğitimi

Çocuğunuzun müzik konusunda yeni bir enstruman öğrenmesini veya müzik yeteneğini geliştirmesini isteyen bir ebeveyn olabilirsiniz. Bu anlamda öncelikle eğitim alanında önemli bir kriter olan çocukluk dönemlerinden bahsedeceğiz. Çocukluk dönemleri dönemsel olarak,

  • 0-1 ay arası yeni doğan dönemi
  • 1 ile 24 ay arası yani 2. yaşına kadar olan dönem süt çocukluğu dönemi
  • 2-6 yaş arası oyun çocukluğu ya da okul öncesi dönem
  • Okul çocuğu dönemi 6-11 yaş
  • Ergenlik dönemi ise 11 yaşta başlayan psikolojik ve fizyolojik değişimlerle adlandırılmaktadır.

0-6 yaş arası çocuğunuz için öncelikli olan sevdiği müzikleri dinlemesi

Okul öncesi çocukluk dönemleri, çocukların yaşamlarının ilk 6 yaşında kişiliklerinin oturduğu bir dönemdir. Bu anlamda çocuk için yapılan her adım çocuğa artı ya da eksi bir değer kazandırır. Bu anlamda çocuğunuza kendi sevdiği müzikleri dinlettirmek, onun yönelmesine göre müzik türlerini belirlemek çok önemli bir kuraldır. Burada önemli olan çocuğunuzun sizin sevdiklerinizi dinlemeye yönlendirilmesi değil, kendi istekleri doğrultusunda müzik dinlemesidir. 

2-4 yaş ritmlerle müzik eğitimi

2-4 yaş aralığında müzik eğitimi konusuna değinecek olursak, özellikle dünyada saygı görmüş önemli bir metod olan kodaly metodundan bahsedeceğiz. Kodaly metodu farklı ritmik enstrumanlarla çocuğun ritm becerisinin gelişimini artırmayı amaçlayan ve ritm enstrumanları ile genellikle çalışılan bir müzik enstrumandır.

Okul öncesi yakın dönemde enstruman eğitimi

Bir enstrumana başlamak için 4-6 yaş aralığı, özel yetenek gerektiren bir yaş grubudur. Ancak öğretmenlerinin kontrolünde ve uygunluğunda özel yetenekli çocuklar enstrumana başlayabilirler. İstisnai olarak piyanoda “renklerle öğrenme” metodu ile her çocuk 5 yaşında piyano eğitimine başlayabilir.

İzmir’de ister kodaly metodu, ister renklerle öğrenme piyano eğitimi, ister farklı enstruman dersleri 

Yazımızda da kısaca bahsettiğimiz üzere Okul öncesi müzik eğitimi konusunda 0-544-232-10-32 numaralı telefondan kurumumuzla irtibat kurabilirsiniz. Sitemizde farklı konularda da bilgi almak isterseniz Basın sitesi müzik kursu arıyorsanız sizler için buradayız yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

One thought on “Okul öncesi müzik eğitimi

Bir Cevap Yazın