Müzik ile ilgilenmenin çocuk gelişimine etkisi

Sanatın her dalı çocuk gelişiminde çok büyük etki yaratmaktadır. Sanat dallarından müzik ise çocuğun fiziksel, ruhsal gelişiminde büyük etkiler yarattığı gibi, çocukta davranışsal etkileri de pozitif yönde olmaktadır. Bu yazımızda Müzik ile ilgilenmenin çocuk gelişimine etkisi konusundan bahsedeceğiz.

müzik enstrumanı
müzik enstrumanı

Müzik ile ilgilenmenin çocuk gelişimine etkisi, genel gelişim

Müzik ile ilgilenmek, müzik dinlemek, bir enstrüman çalmak çocukların el göz koordinasyonunun ve kendini ifade etme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olur. Okul hayatında hemen her çocuğun başına gelebilecek olan dikkat dağınıklığı, müzik disiplini ile yetişen bir çocukta minimum seviyeye iner. Ders başarısı, özgüven ve hafıza güçlenmesine katkı sağlar. İngiliz psikoloji topluluğunun son çalışmasına göre müzik ile ilgilenen çocukların sosyal davranışları ve problem çözme becerileri diğer yaşıtlarına göre daha gelişmiştir. Kısacası etkili ve sürekli bir müzik eğitimi ile çocukların ruhsal, zihinsel, fiziksel becerileri gelişmektedir.

Kişisel becerilerle Müzik ile ilgilenmenin çocuk gelişimine etkisi

Müzik ile ilgilenmenin en önemli etkilerinden bir diğeri ise, çocukların sosyalleşmesidir. izmir müzik kursu olarak Armoni Akademi öğrencileri arasında düet ve trio çalışmaları düzenli yapmakta, dönem sonu konserleri düzenlemektedir. Bu kapsamda sosyalleşmenin yanı sıra, özgüven duygusunun da gelişimi sağlanmaktadır.

Davranışsal becerilerle Müzik ile ilgilenmenin çocuk gelişimine etkisi

Müzik ile ilgilenen çocuklarda, enstrumanlarına kazandıklarına düzenlilik becerisi, onların hayatlarının geri kalan zamanlarına da yansır. Planlı çalışma, zaman yönetimi vb. konularda enstruman öğrenen çocuklar davranış becerileri daha yüksek olmaktadırlar. Bu kapsamda çocuklarınızı enstruman ve müziğe yönlendirmek onlarında hayatlarında artı değer yaratacaktır.

Müzik ile ilgilenmenin çocuk gelişimine etkisi
Müzik ile ilgilenmenin çocuk gelişimine etkisi

Çocuğunuza doğru eğitim için Armoni Akademi’yi tercih edin.

Pedagojik formasyon almış eğitimleri ile çocuklarınıza farklı bir dünyanın pencelerini açabilecek Armoni Akademi, çocuklarınızın müzik alanında gelişimi için sizlere profesyonel bir ortam sunuyor. Müzik enstrumanlarının tümünde doğru ve kaliteli bir eğitim için Armoni Akademi’yi tercih edin.

Müzik ile ilgilenmenin çocuk üzerine etkisi yazımızın sonuna geldiğimiz bu bölümde yine müzik kategorisinde yazdığımız bir diğer yazı olan Müzik eğitiminin önemi ve İzmir’de müzik kursları yazımızı okumanızı önermekteyiz.

One thought on “Müzik ile ilgilenmenin çocuk gelişimine etkisi

Bir Cevap Yazın