Klasik Gitar Alacaklara Tavsiyeler

15. yüzyıldan bu yana değişimler geçirerek 1890’lı yıllarda şu anki görünümü alan klasik gitar, günümüzde de çalınması en çok istenen, çocukluk yıllarından yetişkinliğe herkesine çalmayı istediği bir enstruman.

Klasik gitar çalımı ve yorumlanmasındaki en önemli etkenlerden biri de gitarın fiziki durumu. Fiziki durumu dediğimizde gitarın hangi ağaçtan yapıldığı, gitarın alt ve üst eşiklik yükseklikleri, gitarın oktav perdelerinin entonasyonunun uyumlu ve tam olması, klavyesinin çalınabilirliği yani rahat oluşu, gitarın rezonans özellikleri gibi pek çok konu gitar alımında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor.

Gitar alırken dikkat etmeniz gereken, elinize bir gitarı aldığınız bakmanız gereken özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

klasik gitar
klasik gitar
  • Gitarın klavyesine parmakların basımı rahat olmalı. Eşik yüksekliği klavyeden ne çok uzak ne de çok yakın olmalıdır.
  • Gitarın en alt ve en üst telleri gitar gövde düzlemine paralel olmalıdır. Bunun ayarlaması ise gitarın alt tarafından tek gözle tel hizasına bakılarak anlaşılabilir.
  • Oktav entonasyonu dikkat edilmesi gereken bir nokta. Burada boş tel ile çalınan telin 12. perdesinin aynı sesi oktavından vermesi istenilir. Entonasyon uyumu özellikle çok sesli müziğin icra edildiği klasik gitarda çok önemlidir.
  • Her perde kontrol edilerek gitarın uyumsuz, cızırtılı sesler çıkarıp çıkarmadığı kontrol edilmelidir.
  • Gitarın rezonansı ayrıntı gibi görünsede,  kaliteli bir rezonans gitarı çalan kişiye ayrı bir keyif verir.
  • Gitar sapında bulunan burguların rahat dönüp dönmediği mutlaka kontrol edilmelidir.

Sizler bu bahsettiklerimizin dışında “gitar alımında nelere dikkat edilmeli” ya da “gitar alırken nelere dikkat etmeli” gibi sorulara cevap arıyorsanız İzmir’de gitar dersleri veren müzik kurslarından biri olma özelliği taşıyan Armoni Müzik Akademi’ye 0 232 245 48 43 numaralı telefondan ya da  0 544 232 10 32 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 

 

One thought on “Klasik Gitar Alacaklara Tavsiyeler

Bir Cevap Yazın