Piyano çalmayı tek başıma öğrenebilir miyim

Piyano, tuşlu enstrüman olmakla birlikte, iki elin koordinasyonu ile çalınması ile gelişimin gözlenebileceği bir enstruman. Piyano ile ilgili en çok karşılaştığımız sorulardan biri Piyano çalmayı tek başına öğrenebilir miyim sorusu. Gelin hep beraber 14 yaşındaki Asuman’ın bizlere geçen ay maille sorduğu soruyu inceleyelim ve doğru yönlendirmeleri yapalım.

Bize sorulanlar “Piyano çalmayı tek başına öğrenebilir miyim?”

Merhaba, adım Asuman. 14 yaşındayım ve ailemle İzmir’de Hatay semtinde oturuyoruz. Bu sene liseye başladım ve babam TEOG sınavında başarılı olduğum için bana 5 oktav bir org u hediye aldı. İlk denemelerimde tek elimle tuşlara basarak melodileri yavaş yavaş çıkarmaya başladım. Ama iki elle ne kadar çalışsam da çalamıyorum. Aslında org yerine piyano çalmak istiyorum. Sizce piyano çalmayı tek başıma öğrenebilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Piyano çalmayı tek başıma öğrenebilir miyim sorusuna cevabımız

Merhaba Asuman ve çok değerli sitemizin takipçileri,

Piyano ya da org, üniversite lisans, lisansüstü eğitimi olan bir enstruman branşı. Tuşlu bir müzik aleti olması sebebi ile herhangi bir tuşa bastığında net ses elde edebiliyorsunuz. Bu sebeple de keman vb. doğru yere basma vb. teknik zorlukları piyano ya da org için yaşamayabilirsiniz. Konumuza dönersek, bahsettiğin gibi melodileri tek elle çalarak çıkartabilirsin, hatta kimseden destek almadan melodileri çalabilmen senin müzik yeteneğinin olduğunu da bizlere gösterebilir. Ancak belirtmek gerekir ki, piyano yüzyıllardan bu yana gelmiş, özellikle de iki elin koordinasyonu ile çalınması gereken bir enstruman. Bir Türk Marşını, Chopin, Mozart ya da Paganini’nin eserlerini piyano da özellikle de klasik piyano ya da akustik piyano da çalabilmek için mutlaka eğitimli bir müzik altyapının olması gerekiyor.

Piyano çalmak için eğitim şart

Gerçekten piyano çalmak istiyorsanız, piyano da kendinizi geliştirmek istiyorsanız, ileri derecede piyano çalmak istiyorsanız piyano eğitimi şart. Ayrıca piyano eğitimini de kaliteli öğretmenlerde ve size bilgisini iyi aktaran piyanistlerden alabilmek çok önemli.

piyano çalmak için eğitim şart
piyano çalmak için eğitim şart

Piyano eğitimi almak için Armoni Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.

Türk ve Azerbaycan asıllı piyano öğretmenlerimizle, doğru bir eğitim içeriği ile sizlere piyano kursu olarak yardımcı olabiliriz. Dilerseniz 0 544 232 10 32 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın