Gitar nasıl akort edilir

Her gitaristin gitarı için önem vermesi gereken konulardan biri akort işlemi olmalıdır. Paylaşımımızda Gitar nasıl akort edilir konusuna değineceğiz. Bu kapsamda akort işleminin nasıl gerçekleştiğinden, gitarda akort işleminin hangi ekipmanlarla yapılabildiğinden, sağlıklı bir akort için gitarın muhafazasından ve daha pek çok konuya değineceğiz.

Gitar nasıl akort edilir
Gitar nasıl akort edilir

Gitar nasıl akort edilir, terminolojide kullanım akor değil akord

Bir enstrumanı çalmak onu sahiplenmeyi de gerektirir. Bu anlamda da gitar çalmayı gerçekten istiyorsak, gitarı sahiplenmek istiyorsak gitar terminolojisine hakim olmamız gerekir. Bu anlamda gitar akoru, en az 3 sesten oluşarak gitarda çalınan sesler bütünü, akor sistemi olarak belirtilebilir. Gitar akordu ise gitarda yer alan 6 teldeki seslerin birbirlerinin uyumlarının sağlanmasıdır. Bu paylaşımımızdaki bahsettiğimiz husus ise gitar akordu konusudur.

Gitar nasıl akort edilir, terminolojide kullanım akor değil akord
Gitar nasıl akort edilir, terminolojide kullanım akor değil akord

Gitar nasıl akort edilir konusunda kullanılan yöntemler

Gitarın akort edilebilmesi, akordunun yapılması için yararlanabileceğimiz çeşitli yöntemler ve araçlar vardır. Bunlar standardize olmayan akord, standardize olmuş akord olarak temel sınıflandırması yapılabilir. Burada standardize olmuş akord, herhangi bir stabil enstrumandan (piyano vb.) ya da tuner,akort düdüğü, diyapozon gibi müzik aletlerinden faydalanmayı ifade eder. Standardize olmayan akort ise, herhangi bir sesin referans alınarak bu sese göre bir telin akor edildikten sonra diğer tellerin bu tele akort edilmesini ifade etmektedir.

Gitarın nasıl akort edilir resimli anlatım

Gitarına akort edilmesi ile ilgili internette pek çok resim mevcuttur. Bu anlamda bizde sitemize bir resim koyarak bundan referans almanızı sağlıyoruz. Böylece gitarın akordunu daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Resimlerin sizlere yeterince faydalı olmaması durumda gitarın akort edilmesi, video anlatımdan faydalanabilirsiniz.

Gitar nasıl akort edilir videolu anlatım

Sizlere  birkaç dakikalık kısa zaman gitarın akordunun nasıl yapılacağı ile ilgili videolu anlatım içeren bir video hazırladık. Burada gitarın nasıl akort edileceği ile ilgili çeşitli yöntemlerden kesitler yer almaktadır.

En kolay gitar akordu tuner (akort aleti) ile yapılır.

Akort aletleri gerek klasik akort aleti (akustik akort aleti) ya da elektronik akort aleti ya da internetten google play ve apple store yardımıyla indireceğiniz akort aletleri sizlerin kolayca gitarınızın akordunu yapmasını sağlayacaktır. izmir müzik kursu olarak sizlere gitarınızı akordunun yapılması konusunda akort aleti temin etmenizi önermekteyiz.

Gitar nasıl akort edilir konusunda kullanılan yöntemler
Gitar nasıl akort edilir konusunda kullanılan yöntemler

Gitarın akord düdüğü ile akord edilmesi

Akord düdüğünün üzerinde her boş tel için o telin sesini veren bir düdük vardır. Düdüğü üfleyerek elde ettiğimiz ses ile ilgili telin sesini aynı frekansa getirmemiz gerekmektedir. Bu aşamada müzik kulağı sesleri eşleştirmede önemli bir husustur.

Gitarı diyapozon ile akord edilmesi

Diyapozon metalden yapılmış çatal şeklinde bir alettir. Uç kısmında bulunan iki çatal sert bir cisme vurularak titreşmesi sağlandıktan sonra, diyapozonun alt kısmındaki top şeklinde çıkıntı  gitarın gövdesine dayanır. Diyapozondan elde edilen ses la sesidir.  Gitarın beşinci teli olan la telini, la sesinin gövdede yankılanması ile elde ettiğimiz sese göre ayarlamamız gerekmektedir. Sonrasında beşinci telin akord edilmesi ile diğer tellerin akordu yapılabilir.

Dilerseniz farklı bir kategorideki yazımız olan Kimler Gitar Eğitimi ve Gitar Dersi Alabilir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın